ABUAD 2016/2017 Graduating List (Complete Version)

Download the Afe Babalola 2016/2017 list of graduants here.

The list is arranged by departments and grade points. View and download below.

abuad logo

COLLEGE OF ENGINEERING

  PETROLEUM ENGINEERING DEPARTMENT
  FIRST CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/002 ADEDIRE Rebecca Titilayo FEMALE EKITI
2 12/ENG07/004 ADEPOJU  Jennifer Oyindamola FEMALE EKITI
3 12/ENG07/015 IKPEBE Akpa Simon MALE BENUE
4 12/ENG07/016 IMONIKHE George Junior Oshiogwemoh MALE EDO
5 12/ENG07/019 OBANIWA Mary Mimololuwa FEMALE KOGI
6 12/ENG07/020 OBISESAN Rachael Oyindamola FEMALE OSUN
7 12/ENG07/021 OCHAI Josephine Oyife FEMALE ENUGU
8 12/ENG07/034 TIMIYAN Tamaralayefa Ayemidi FEMALE DELTA
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/003 ADENIGBA Babatunde Babajide MALE EKITI
2 12/ENG07/006 AGBALAJOBI Taiwo John MALE EKITI
3 12/ENG07/009 AYO-AJAYI Odedare Oluwaseun MALE EKITI
4 12/ENG07/012 EGONU Chiamaka FEMALE ADAMAWA
5 12/ENG07/013 FALEGAN Oluwagbemisola Cynrhia FEMALE ONDO
6 12/ENG07/024 OJO Olufemi Samson MALE OYO
7 12/ENG07/026 OLAOJO Adekunle Saheed MALE OYO
8 12/ENG07/032 OYENEYIN Olawale Mukhtar MALE ONDO
9 12/ENGO3/045 OYENEYIN Steve Sijuola MALE ONDO
10 12/ENG07/035 WAI-SAMUEL Wellington MALE RIVERS
11 12/ENG07/029 OMOTOSHO Olawale Moshood MALE OGUN
12 12/ENG07/031 OSASUWA Osarumen Solomon MALE EDO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/010 BEMI Wehazidaso Kala MALE ADAMAWA
2 12/ENG07/011 DAVIES Oyindamola Alexander MALE ONDO
3 12/ENG07/014 IGBATAYO Adetunji Oluwapelumi MALE ONDO
4 12/ENG07/001 ABIN Richard Bernard MALE KADUNA
5 12/ENG07/008 AGUSTINE Daniel Tega MALE DELTA
6 12/ENG07/036 WAKAWA Paul Joshua MALE BORNO
7 13/ENG07/021 ABOLUWADE Kunle Peter MALE EKITI
8 13/ENG07/022 BUSARI Eniola Abdulqadir MALE OYO
9 13/ENG07/025 SOLOMON Chukwudi Abraham MALE C/RIVER
THIRD CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG07/025 OKON David Victor MALE CALABAR
2 12/ENG07/028 OMAH Princess Eruchi FEMALE RIVERS

 

MECHANICAL ENGINEERING DEPARTMENT B.Eng
FIRST CLASS
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG06/007 AHWIN Kevin Akporode MALE DELTA
12/ENG06/012 ANYAMKPA Chukwuebuka Donald MALE IMO
12/ENG06/022 ERERUGHURIE Oghenetano Kilter FEMALE DELTA
12/ENG06/044 ORUKELE Oghanemarho Emmanuel MALE DELTA
SECOND CLASS UPPER 
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG06/011 ALUFA Gbemisola Bunmi FEMALE EKITI
12/ENG06/013 ASIM Matilda Edet FEMALE C/RIVER
12/ENG06/017 COOKEY-GAM Richard Senibo MALE RIVERS
12/ENG06/018 DIENYE Joshua Udung MALE RIVERS
12/ENG06/025 EWEIYE Addison Osejie MALE EDO
12/ENG06/026 GEORGE-ADELABU Adewale Tokunbo MALE EKITI
12/ENG06/029 KOLAWOLE Akintayo Muhammed MALE OSUN
12/ENG06/030 LAWAL Olamide Kolawole MALE KWARA
12/ENG06/038 OPARA Uchechukwu Oyintombra MALE IMO
12/ENG06/046 SANSI Emmanuel Adedeji MALE OGUN
12/ENG06/047 UMAKHIHE Arnold Omozemoje MALE EDO
13/ENG06/033 OKUNRINBOYE Olubusayo Bolatito FEMALE ONDO
SECOND CLASS LOWER
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG02/002 ADENIKEN Anuoluwapo Emmanuel Peter MALE ONDO
12/ENG06/001 ABRAHAM Godwin Andikan MALE A/IBOM
12/ENG06/002 ADEDAYO Oluwafemi Philip MALE ONDO
12/ENG06/008 AKAN David Ekwere MALE A/IBOM
12/ENG06/010 AKINDELE Ayokunle Oluwaseun MALE ONDO
12/ENG06/015 AWANI Omagbitse Oritsetsolayemi MALE DELTA
12/ENG06/016 BASSEY Elvis Emmanuel Okon MALE A/IBOM
12/ENG06/021 EMADAMERHO Nefe MALE DELTA
12/ENG06/035 OKANDEJI Emuejevoke Oghenerukevbe MALE DELTA
12/ENG06/036 OLAJIDE Israel Olalekan MALE EKITI
12/ENG06/037 ONIBOKUN Aderemi Joshua MALE OSUN
12/ENG06/039 OPUTEH Noel Oshioriamhe MALE EDO
12/SCI02/022 TIMOTHY Innocent Enakhifo MALE EDO
12/ENG06/041 ORITSEDUMI Tosanwumi Frankline MALE DELTA
THIRD CLASS
MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
12/ENG06/043 ORUERIO Ewomazino Bernard MALE DELTA
12/ENG06/005 AGBONHIN Adekunle Lanre MALE OYO
12/ENG06/040 ORAKPO Richard Chukwunonso MALE ANAMBRA
11/ENG06/017 OKANIGHUAN Precious Okhuoya MALE EDO

 

  MECHATRONICS ENGINEERING B.Eng 
  FIRST CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG05/002 ADEGOKE Adeleke Joseph MALE OSUN
2 12/ENG05/004 AGBALAJOBI Kehinde Joshua MALE EKITI
3 12/ENG05/005 AGBONHESE James Eromosele MALE EDO
4 12/ENG05/010 AWESU Adedamola Adedeji MALE OGUN
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG05/001 ADEGOKE Akanseoluwa Stephen MALE EKITI
2 12/ENG05/014 FASESAN Oluwadamilola Williams MALE OSUN
3 12/ENG05/016 IKUPONIYI Samuel Smart MALE KOGI
4 12/ENG05/017 ITULAH Augustine Ebhodaghe MALE EDO
5 12/ENG05/018 NWOKEUKWU  Israel Okeoma MALE ABIA
6 12/ENG05/020 OMOTUNDE Richard Oloruntoba MALE OYO
7 12/ENG05/023 OYEDEJI Mofesayo’luwa Ayodeji FEMALE EKITI
8 12/ENG05/024 SODEINDE Ayomiposi Oluwagbotemi MALE OGUN
9 12/ENG06/027 HUSSANI Aliyu MALE KADUNA
10 12/ENG05/011 EZEOGU Ifeatu MALE IMO
11 12/ENG05/013 FAPOHUNDA Olaoluwa Ehikowoicho MALE EKITI
12 12/ENG05/015 FAYEMI Daniel Oluwatosin MALE ONDO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 13/ENG05/018 ADEBIYI Victor Olusegun MALE OSUN
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 13/ENG05/022 OLAJUGBA Oludolapo Oludemilade MALE EKITI

 

ELECTRICAL/ELECTRONICS ENGINEERING B.Eng
  FIRST CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG04/001 ADEAGBO Kamil Adesola MALE OSUN
2 12/ENG04/002 ADETIFA Ololade Olusola FEMALE EKITI
3 12/ENG04/006 AKHIGBE Oseghale Gift MALE EDO
4 12/ENG04/026 FASUBA Akintomide Oluwaseun MALE EKITI
5 12/ENG04/029 IBENEGBU Chiamaka Chiagozie FEMALE ANAMBRA
6 12/ENG04/030 IDIM Abasi-ama Friday FEMALE A/IBOM
7 12/ENG04/031 IHEKWEAZU Samuel Uche MALE IMO
8 12/ENG04/038 MUSA Luqman Abubakar MALE BENUE
9 12/ENG04/063 USIANENE Jefferson Akoamen MALE EDO
10 12/ENG04/064 YUSUFF Joshua Oluwasanmi MALE EKITI
11 13/ENG04/032 OBINNAYA Chinwe Peace FEMALE IMO
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/022 IHIMODU Ayodeji Eyitayo MALE KOGI
2 12/ENG04/005 AGBEBAKU Adogame Emmanuel MALE EDO
3 12/ENG04/012 ASUK-ENIM  Daniel Agbor MALE C/RIVER
4 12/ENG04/017 BELLO Shuruke Azeezat FEMALE KWARA
5 12/ENG04/021 EHOCHE Enogela John MALE BENUE
6 12/ENG04/022 EJIMONU Chidiebere Michael MALE IMO
7 12/ENG04/027 HENRY Oghenemine David MALE DELTA
8 12/ENG04/034 JAMES Emmanuel Etim MALE C/RIVER
9 12/ENG04/036 MODEY Gold Ntamishor FEMALE C/RIVER
10 12/ENG04/039 NWAOKOLO Anita Onyinye FEMALE DELTA
11 12/ENG04/040 NWOSU Nzechukwu Nkemdinma MALE IMO
12 12/ENG04/042 OGEH Jeffrey Jeremiah MALE EDO
13 12/ENG04/045 OGUNJE  Fejiro Saviour MALE DELTA
14 12/ENG04/048 OKELEKE Ifechukwude Joseph MALE DELTA
15 12/ENG04/052 OMOTOSO Kolapo Olufemi MALE EKITI
16 12/ENG04/053 ONUOHA Chukwudi Joseph MALE IMO
17 12/ENG04/055 ORITOGUN Elizabeth Idisiri FEMALE KOGI
18 12/ENG04/056 RUFUS  Usakahyel MALE BORNO
19 12/ENG04/062 UDE Chidera Nwachukwu MALE ENUGU
20 12/SCI03/021 OYELEKE Amina Busayo FEMALE OYO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG04/041 OGEDEGBE Anosi Aaron MALE EDO
2 12/ENG04/047 OKELEKE Wilfred Nkemakonam MALE DELTA
3 12/ENG04/010 AMBI Zibah Joel MALE NASARAWA
4 12/ENG04/050 OLADEJI Favour Oladipupo MALE OYO
5 12/ENG04/051 OMOLOJU Emmanuel Osiedinyesie MALE KOGI
6 12/ENG04/032 ILESANMI Michael Ibukunoluwa MALE ONDO
7 12/ENG04/019 BILIYOK Akawu Shekari MALE KADUNA
8 12/ENG04/060 UCHE Akachukwu Godstemple MALE IMO
9 12/SCI14/001 ABIODUN Tomisin MALE OGUN
10 13/ENG04/029 AJIBERO Oluwakayode James MALE KOGI
11 13/ENG04/031 EVWODERE Ogheneyoma Joshua MALE DELTA
THIRD CLASS 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 11/ENG04/020 EGWU Daniel MALE BENUE
2 11/ENG04/039 UDOM Cyril Michael MALE A/IBOM
3 11/ENG04/041 USMAN Ayuba Mukhtar MALE JIGAWA

 

CIVIL ENGINEERING DEPARTMENT B.Eng
  FIRST CLASS  
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG03/024 FAYOMI Olatomide Olawale MALE EKITI
2 12/ENG03/029 MBIELU Flora Onyinye FEMALE ANAMBRA
SECOND CLASS UPPER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG03/004 AGBAWHE Okeoghene Oghenekume FEMALE DELTA
2 12/ENG03/006 AHMED Bolaji Abdullahi MALE KWARA
3 12/ENG03/007 AKINOLA Olalekan Damola MALE EKITI
4 12/ENG03/016 BAKARE Olasunkami Kehinde MALE KWARA
5 12/ENG03/017 BOSEDE Olabode Daniel MALE ONDO
6 12/ENG03/019 EDIJALA Otaoghene Emmanuel MALE DELTA
7 12/ENG03/025 IDONIBOYEOBU Lyster Opubo FEMALE RIVERS
8 12/ENG03/027 KOMOLAFE Christianah Temitope FEMALE OSUN
9 12/ENG03/031 ND-EZUMA Sukky Raymond MALE ABIA
10 12/ENG03/032 NWANKWO Humphrey Ogobuchi MALE EBONYI
11 12/ENG03/033 OBEKPA Daniel Adaekele MALE BENUE
12 12/ENG03/034 OBOT Ofonime Gabriel MALE A/IBOM
13 12/ENG03/036 OGUNKUADE Opeyemi FEMALE EKITI
14 12/ENG03/037 OHUCHE Moses Chibuzor MALE EBONYI
15 12/ENG03/039 OKEKE Basil John Paul MALE ANAMBRA
16 12/ENG03/041 OLAOYE Folawiyo Timilehin MALE OYO
17 12/ENG03/047 YESUFU Adeola Gideon MALE ONDO
18 12/ENG06/024 ESAN Babatunde Samuel MALE OSUN
19 13/ENG03/022 ADEBAYO  Tolulope Damilola FEMALE OYO
20 13/ENG03/024 CLINTON Ikadoi Williams MALE BAYELSA
21 13/ENG03/025 IBOK Edidiong Johnson MALE A/IBOM
22 13/ENG03/027 OLADIPUPO Oladayomi Suliat FEMALE OYO
SECOND CLASS LOWER
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/004 AGBEYEKE Philip Afamefule MALE DELTA
2 12/ENG03/001 ABUH Eze Belford MALE RIVERS
3 12/ENG03/003 ADEYOJU Oluwabukunmi Enoch MALE OSUN
4 12/ENG03/008 AKINSOLA Jeremiah Ayodeji MALE OSUN
5 12/ENG03/013 AZEEZ Oladapo Carrick MALE OYO
6 12/ENG03/014 AYODELE Ayotunde Olufemi MALE ONDO
7 12/ENG03/015 BABATUNDE Abiola Ayoola MALE OYO
8 12/ENG03/028 LUCKY-BADOM Meebarie Victor MALE RIVERS
9 12/ENG03/030 MEBAGHANJE Eyituoyo Godwin MALE DELTA
10 12/ENG03/022 FASOYIN Akin Victor MALE EKITI
11 12/ENG03/023 FASUBA Emmanuel Gbenga MALE EKITI
12 12/ENG03/026 IFEBUEME Chiagozie Kenneth MALE ENUGU
13 12/ENG03/038 OJEWUMI Ayodeji Ibrahim MALE OYO
14 12/ENG03/042 OLODO Lukman Folajimi MALE KWARA
15 12/ENG04/057 SALAWU Akinyinka Bright MALE OYO
16 13/ENG03/026 JAMES Emmanuel Olumide MALE KWARA
17 11/ENG03/003 ADEBIYI Damola Usman MALE OYO

 

                                                   COMPUTER ENGINEERING DEPARTMENT  B.Eng  
  FIRST CLASS 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/003 ADENIRAN Adetola Bolade FEMALE EKITI
2 12/ENG02/019 EZE-ONUORAH  Ifeanyi Darlynton MALE ENUGU
3 12/ENG02/027 NWABUEZE Ifeoma Blessing FEMALE ANAMBRA
4 13/ENG02/027 ONAJINRIN  Peter Oluwaseun MALE OGUN
5 12/ENG02/029 OLORUNSHE Temilola Esther FEMALE KOGI
SECOND CLASS UPPER 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/009 AROH Ebenezer Nnanna MALE EBONYI
2 12/ENG02/025 MMAKA John Uchechukwu MALE ANAMBRA
3 12/ENG02/012 AWOKIYESI Akinbolaji Clive MALE ONDO
4 12/ENG02/013 AWOSIKA Olawoyin Samuel MALE ONDO
5 12/ENG02/028 OKORIE Chukwuemeka Emmanuel MALE EBONYI
6 12/ENG02/024 JIMOH Isaac Ademola MALE ONDO
SECOND CLASS LOWER DIVISION
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG02/036 UGBE Dennis Terver MALE BENUE
2 12/ENG02/011 ATTAH Dianne Enyo-Ojo FEMALE KOGI
3 13/ENG02/026 NWANEKE Emmanuel Chinagorom MALE EBONYI
4 10/ENG02/010 BASSEY  HARRISON MALE C/RIVER
THIRD CLASS
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 11/ENG02/011 OLADIPO BASHIR MALE KWARA
2 11/ENG02/017 SOGBONMU  ABAYOMI A MALE OGUN

 

CHEMICAL ENGINEERING B.Eng
FIRST CLASS     
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG01/006 EKANEM Sophia Emmanuel FEMALE A/IBOM
2 12/ENG01/009 FASINA Fiyinfoluwa Deborah FEMALE OGUN
3 12/ENG01/014 OKORIE Onyedikachi Okoronkwo FEMALE ABIA
4 12/ENG01/020 YIBO Iniyemi Edmund MALE BAYELSA
SECOND CLASS UPPER 
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG01/002 ADERIBIGBE Emmanuel Ilesanmi MALE EKITI
2 12/ENG01/011 KORAVE Kevin Torkuma MALE BENUE
3 12/ENG01/013 OGUNWARE Michael Ayomide MALE ONDO
4 12/ENG01/016 ONOJA Oche Ben MALE BENUE
5 12/ENG01/018 UDOGU Chimaroke Kizito MALE IMO
6 12/ENG01/019 UKO-ABASI Uko Ikechukwu MALE A/IBOM
SECOND CLASS LOWER DIVISION
S/N MATRIC NUMBER SURNAME OTHER NAME GENDER STATE
1 12/ENG01/008 EZEKIEL Neza Somina MALE RIVERS
2 12/ENG01/017 SEMAKA Terna Asaaga MALE BENUE

 

Tags:

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *